Ankara Çalıştayı

MMG ANKARA
1. GIDA VE TARIMDA YENİLİK ÇALIŞTAYI

 

3 Mayıs 2018 (Yer : Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Konferans Salonu)

    • 09:30 – 10:10 AÇILIŞ KONUŞMALARI
     • Yılmaz ADA, MMG Ankara Şube Başkanı
     • Osman BALTA, MMG Genel Başkanı
     • Mehmet Hadi TUNÇ, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı
     • Ercan Topaca, Ankara Valisi
     • Şuay Alpay, Milli Savunma Bakanı Yardımcısı
     • Mehmet DANİŞ, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı
   • 10:10-10:45 ANA KONUŞMACI KAMU, ÖZEL SEKTÖR ve ÜNİVERSİTE ARGE İNOVASYON İŞBİRLİĞİ
    • Gazi KAYA, TAGEM Genel Müdürü
   • 10:45-11:00 ARA
   • 11:00-11:35 ANA KONUŞMACI
    TARIM 4.0: AKILLI TARIM VE TARIMDA DİJİTALLEŞME 

    • Doç. Dr. Ufuk TÜRKER, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Bölümü Öğretim Üyesi
   • 11:35-11.50 ARA
   • 11:50-12:25 ANA KONUŞMACI
    BİYOTEKNOLOJİ VE TARIMDA YENİLİK FIRSATLARI 

    • Prof. Dr. Salih KAFKAS, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bölümü Öğretim Üyesi
   • 12:25-13:30  ÖĞLE ARASI
   • 13:30-15:45 PANEL: TARIMSAL GİRDİLERİN MİLLİLEŞTİRİLMESİ VE TİCARİLEŞTİRİLMESİ
    • Panel Yöneticisi: Hasan ÖZLÜ, T.C. Gıda ,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı
    • Panelist  – Özgür GÜVEN, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdür Yardımcısı
    • Panelist  – Kurtuluş ÖĞÜN, Tümosan Genel Müdürü
    • Panelist  – Prof. Dr. Nesrin YILDIZ, Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi
    • Panelist – Dr. Davut KELEŞ, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü

* Tensip buyurmaları halinde  H. Gazi KAYA, TAGEM Genel Müdürü

  KONU BAŞLIĞI: KAMU, ÖZEL SEKTÖR ve ÜNİVERSİTE ARGE İNOVASYON İŞBİRLİĞİ

H. Gazi KAYA 1966 yılında İzmir’de doğdu. 1988 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünü bitirdi.

1990 yılında Bakanlıkta göreve başladı. Uşak ve Manisa il müdürlüklerinde mühendis olarak görev yaptı ve bir süre ilçe müdür vekilliği görevini yürüttü.

1995‐2000 yılları arasında Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsünde araştırmacı olarak çeşitli bitkiler üzerinde çalıştı.

1995‐1996 yıllarında İngiltere’de Gıda ve Tarım Ekonomisi ve Politikaları konusunda yüksek lisans yaptı.

2000‐2003 yıllarında Bakanlık APK Kurulu Başkanlığında mühendis olarak görev yaptı.

2001 ve 2002 yıllarında 6 ay süreyle Ankara Üniversitesinde AB Temel Eğitimi ve Uzmanlık eğitimi programını tamamladı.

2003‐2009 yılları arasında APK Kurul Başkanlığı ve Strateji Geliştirme Başkanlığında Daire Başkanlığı ve Kurul Başkanı Vekilliği ve Bakan Danışmanlığı görevlerini yürüttü.

2009‐2011 yıllarında Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğünde Bitki Besleme ve Tarım Arazileri Daire Başkanlığı görevlerini yürüttü.

2011‐2013 yılları arasında Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanlığında Bakanlık Müşaviri olarak görev yaptı.

2013‐2015 yıllarında Bakan Danışmanlığı görevini yürüttü.

2015‐2017 yıllarında Bakanlık Özel Kalem Müdürlüğünde Bakanlık Müşaviri olarak görev yaptı. 2018 yılında BUGEM Genel Müdür Yardımcılığını yürüttü (Ocak‐Mart).

H. Gazi KAYA’nın çeşitli konularda akademik ve araştırma niteliğinde 30’a yakın yayını ve çalışması bulunmaktadır.

Yurt içi ve yurtdışında çeşitli tarımsal konularda (ağırlıklı olarak tarımsal ticaret, AB Uyum) seminer ve konferanslar vermiştir.

İyi derecede İngilizce bilen (YDS 86 Puan) H. Gazi KAYA evli ve 2 çocuk babasıdır.

Doç. Dr. Ufuk TÜRKER, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Bölümü Öğretim Üyesi

KONU BAŞLIĞI: TARIM 4.0: AKILLI TARIM VE TARIMDA DİJİTALLEŞME 

07.03.1966 doğumludur.

Lisans eğitimini 1988’de Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Bölümü’nde, Yüksek lisansını 1992’de Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitü’sünde tamamlamıştır.

Doktora/S.Yeterlik/ Tıpta Uzmanlık : Silsoe College Cranfield University (England)/1998

Yüksek Lisans Tez Başlığı (özeti ekte) ve Tez Danışman(lar)ı : Yoncanın Kesilme Direncinin Belirlenmesi, Prof.Dr.Baha Galip TUNALIGİL

Doktora Tezi/S.Yeterlik Çalışması/Tıpta Uzmanlık Tezi Başlığı ve Danışman(lar)ı : PRECISION IRRIGATION USING A SELF TRAVELLING SPRINKLER, Prof.Dr.Simon BLACKMORE

Ankara Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarım Makinaları Bölümü’nde 1990-1992’yılları arasında Arş.Gör., 1998 -2011 yılları arasında Dr.Arş.Gör., 2011-2013 yılları arasında Yar.Doç. 2013 yılında Doç.Dr. olarak olarak görev almıştır.

Evli ve bir kız babasıdır. Doktora çalışmasını İngiltere’de tamamlamıştır. Ulusal ve uluslararası alanda 70 civarında yayın ve makalesi vardır. Ulusal ve uluslararası alanda 10’un üzerinde projede yer almıştır. Halen Doç.Dr. kadrosunda Ankara Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarım Makinaları Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Prof. Dr. Salih KAFKAS, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi

KONU BAŞLIĞI: BİYOTEKNOLOJİ VE TARIMDA YENİLİK FIRSATLARI 

1970 yılında Aydın’da doğdu. 1992 yılında Çukurova üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü’nden Bölüm Birincisi ve Fakülte İkincisi olarak mezun oldu. Yüksek Lisansını 1995 yılında ve Doktorasını da 2000 yılında Çukurova üniversitesinde tamamladı. Doktora süresince 6 ay Kaliforniya üniversitesinde Antepfıstığı Islah programında Araştırmacı olarak görev yaptı. Doktora tezinin Araştırma kısmını 1997-2000 yılları arasında YÖK bursu ile Israil’de bulunan Bar Ilan üniversitesinde Moleküler Markörler üzerine tamamladı. 2002 yılında Doçent ve 2007 yılında ise Profesör ünvanlarını aldı.  2002 ile 2005 yılları arası Fakülte Kurulu üyeliği 2005-2008 yılları arası Senato üyeliği görevlerinde bulundu. 2009 yılında Kalkınma bakanlığı tarafından desteklenen bir proje ile ‘Çukurova üniversitesi Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni kurmuş ve 2012 yılına kadar Merkezin Müdürlüğünü yapmıştır.

Bugüne kadar 17 Yüksek Lisans ve 8 Doktora Öğrencisi mezun etti. Halen 4 Yüksek Lisans ve 10 Doktora Öğrencisinin Danışmanlığını yapmaktadır. Bugüne kadar 3 adet DPT ve 11 adet TüBİTAK projesi tamamladı. Prof.Dr. Salih Kafkas’ın bugüne kadar hakemli dergilerde yayımlanmış 70’e yakın makalesi ile 4 adet kitap bölümü bulunmaktadır. Halen devam eden 1 adet Avrupa birliği ile 3 adet TüBİTAK projesinde görev yapmaktadır. Uluslararası işbirliği ile devam eden ve yayımlama aşamasına gelen ‘Antepfıstığı Genom Dizileme’ projesinin liderliğini yapmaktadır.

Prof.Dr. Salih Kafkas’ın son yıllardaki araştırmaları Biyoteknolojik yöntemler kullanarak antepfıstığı, ceviz ve badem türlerinde çeşit ve anaç ıslah programları üzerine yoğunlaşmıştır. Prof.Dr. Salih Kafkas halen Çukurova üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü’nde görevine devam etmektedir.

Hasan ÖZLÜ, T.C. Gıda ,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı

PANEL YÖNETİCİSİ: TARIMSAL GİRDİLERİN MİLLİLEŞTİRİLMESİ VE TİCARİLEŞTİRİLMESİ

Hasan ÖZLÜ 1958 yılında Düzce’de doğdu. İlk, Orta ve Lise tahsilini Düzce’de, Yüksek Öğrenimini Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesinde tamamladı. Askerlik görevini yedek subay olarak tamamladıktan sonra 1983 yılında DSİ Genel Müdürlüğü İşletme ve Bakım Dairesi Başkanlığında İşletme ve Bakım Mühendisi olarak göreve başladı. 1989-1991 yılları arasında Amerika Birleşik Devletlerinde Utah State University’de Ekonomi dalında Master Programını tamamladı. DSİ Genel Müdürlüğünde Dışilişkiler Müşavirliği, Daire Başkanlığı, 5. Dünya Su Forumu Koordinatörlüğü görevlerinden sonra 2009 yılından itibaren Teftiş Kurulu Başkanlığında Başmüfettiş olarak vazife yaptı. 16 Mart 2017 tarihinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına tayin oldu. Müsteşar Yardımcısı olarak görevlendirilmiş bulunan Hasan ÖZLÜ A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olup İngilizce bilmektedir.

Özgür GÜVEN, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdür Yardımcısı

İLGİLİ PANEL: TARIMSAL GİRDİLERİN MİLLİLEŞTİRİLMESİ VE TİCARİLEŞTİRİLMESİ

1975 yılında Sungurlu- Çorum’da doğdu. Bilkent Üniversitesi’nde Turizm, ABD’de University of Central Florida’da İşletme ve Pazarlama üzerine eğitim aldı.

Özel sektördeki tecrübelerinin ardından, 2007 yılında, TBMM’de Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu’nun danışmanı olarak göreve başladı. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinde Çavuşoğlu’nun danışmanı olarak görev aldı. Başbakanlık Basın Müşavirliği ardından, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan danışmanı ve Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Daire Başkanı olarak görevine devam etti. Büyükşehir Belediyesi 2038 Ulaşım Ana Planı, Sürdürülebilir Ankara Eylem Planı, Akıllı Ankara gibi stratejik projelerde Ankara’ya hizmet etti. Ankara’nın kırsalında ürettiği projeler ile Türkiye’de birçok ilke imza attı. Ankara Kent Konseyi Genel Sekreteri ve Orta Anadolu Platformu Derneği Başkanlığı ile birlikte diğer STK’lardaki görevlerini sürdüren Güven, 03 Ocak 2018 tarihinde Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Kararı ile Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandı.

Özgür Güven evli ve 2 çocuk babasıdır.

Kurtuluş ÖĞÜN, Tümosan Genel Müdürü

İLGİLİ PANEL: TARIMSAL GİRDİLERİN MİLLİLEŞTİRİLMESİ VE TİCARİLEŞTİRİLMESİ

28 Eylül 1948 Sarıkamış doğumludur.

1967 Yılında Kara Harp Okulunu, sonrasında Kara Harp Akademisini, PAKİSTAN Kurmay Kolejini, Silahlı Kuvvetler Akademisini ve NATO Savunma Kolejini bitirdi

1968-2001 yılları arasında yurtiçi ve yurtdışı görevlerde bulunduktan sonra 2001 yılında tümgeneral rütbesi ile kadrosuzluk nedeniyle emekliye ayrıldı

İleri seviyede İngilizce biliyor.

2002 yılından itibaren ALBAYRAK Şirketler Grubunda görev aldı ve 2004 yılından itibaren TÜMOSAN Genel Müdürlüğünü sürdürüyor.

Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Dr.Davut KELEŞ, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü

İLGİLİ PANEL: TARIMSAL GİRDİLERİN MİLLİLEŞTİRİLMESİ VE TİCARİLEŞTİRİLMESİ

Dr. Davut KELEŞ, Andırın 1971 doğumlu ve doktoralıdır. Yabancı dili İngilizce olup iyi seviyededir. Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne 1996 yılında atanmıştır. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünü 1994; aynı üniversitenin, Fen Bilimleri Enstitüsü, Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı 1998 yüksek lisansı ve 2007 yılında doktorayı tamamlamıştır. Akademik kariyer konuları; döllenme biyolojisi, sebze ıslahı, tarımsal biyoteknolojidir. Ulusal ve uluslararası 40’ ın üzerinde akademik yayını, 30’un üzerinde tamamladığı projeleri TAGEM, TÜBİTAK, Kalkınma Bakanlığı (DPT), Avrupa Birliği, Kalkınma Ajansı, TÜİTAK- TEYDEP-Özel Sektör, Başbakanlık GAP idaresi, Kaymakamlık Köylere Hizmet Götürme Birliği, Belediyeler ve İl Özel İdareleri desteklidir. Bunun Sonunda 50 biber saf hattını 7 farklı özel tohum firmasına aktarmıştır. Geliştirdiği Çeşit; Şanlıurfa Biber popülasyonundan İnan 3363 ve Karaisalı biber popülasyonundan Hayriye isimli ticari kayıt listesine alınmış olan biber çeşidi bulunmaktadır. BİSAB (Bitki Islahçıları Alt Birliği) aracılığı ile özel sektöre teorik ve uygulamalı sebze ıslahını modern ve klasik ıslah metotlarını anlatmaktadır.

Prof.Dr. Nesrin YILDIZ, Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi

İLGİLİ PANEL: TARIMSAL GİRDİLERİN MİLLİLEŞTİRİLMESİ VE TİCARİLEŞTİRİLMESİ

Erzurum doğumludur. İlköğretim, lise ve üniversite öğretim sürecini Erzurum’da tamamlamıştır. Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümünden mezun olduktan sonra aynı bölümde “NH4 ve NO3 beslenmesinin su kültüründe yetiştirilen domates bitkisinin gelişme ve mineral içeriğine etkisi üzerinde bir araştırma” konulu Master tezini 1988 yılında tamamlamıştır. 1991 yılında Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü Bitki Besleme kürsüsünde Araştırma görevliliği ve Doktora öğrenimine başlamıştır. 1994 yılı mart ayında merkezi yabancı dil sınavını ilk hakkında geçmiş, kasım ayında “Pasinler Ovası topraklarında bitkiye elverişli azotun belirlenmesinde kullanılabilecek kimyasal ekstraksiyon yöntemlerinin seçimi” konulu Doktora tezini tamamlayarak 1995 yılında Yardımcı doçent olarak görevine aynı bölümde devam etmiştir. 1999 yılında Aynı Bilim Dalında Doçentlik ünvanını almış ve doçent olarak atanmıştır. Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim dalında 2005 Ağustos ayında Profesörlük ünvanını almış ve Profesörlük  kadrosuna atanmıştır. Halen Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü, Bitki Besleme bilim dalında hizmet vermekte olup, Bitki Besleme alanında ders ve uygulama kitabıyla birlikte çok sayıda ulusal uluslar arası bildiriler, yayınlar, paneller, beyanatlar, tv konuşmaları mevcuttur. Çalışma alanı; Azot beslenmesi, toprak bitki analizleri, topraksız tarım, ağır metaller, tarımsal toprak kirliliği vb konularda yoğunlaşmıştır. Evli ve bir çocuk annesidir.