Bursa Çalıştayı

MMG BURSA
1. SANAYİNİN DÖNÜŞÜMÜ ÇALIŞTAYI
Yapay Zeka, Robotlar ve Sanayide Dijital Dönüşüm

 

MMG Bursa 1. Sanayi̇ni̇n Dönüşümü Çalıştayı, Ar-Ge Merkezleri, Üniversiteler, Teknoparklar ve Organize Sanayi Bölgeleri başta sanayinin dönüşümü konusunda ilgili profesyonelleri bir araya getirmeyi, yapılan çalışmalar arasında sinerji ve etkileşim oluşturmayı, sanayinin dönüşümünde gelecek vizyonunun oluşturulmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Tek gün sürecek organizasyonda sergi alanı yanında çeşitli başlıklarda düzenlenecek oturumlarda konunun uzmanları, iş ve sanayi dünyası temsilcileri, akademisyenler ile kamu kurum ve kuruluşları yetkilileri ziyaretçilerle bir araya gelecektir.

21 Mart 2018 (MERİNOS AKKM)

 • 09:30 – 10:30 AÇILIŞ KONUŞMALARI
  • Rasim SERİM, MMG Bursa Şube Başkanı
  • Osman BALTA, MMG Genel Başkanı
  • İbrahim BURKAY, BTSO Başkanı
  • Alinur AKTAŞ, Bursa Büyükşehir Belediyesi
  • Veysel YAYAN, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı
  • İzzettin Küçük, Bursa Valisi
  • Hakan ÇAVUŞOĞLU, T.C. Başbakan Yardımcısı *
 • 10:30-10:40 ARA
 • 10:40-11:20 SANAYİDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM
  Hakan ALTINAY, Altınay Robotik Yönetim Kurulu Başkanı
 • 11:20-11:30 ARA
 • 11:30-12:10 SANAYİNİN DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜNDE ÜNİVERSİTELERİN ROLÜ
  Prof. Dr. Yusuf ULCAY, Uludağ Üniversitesi Rektörü
 • 12:10-13:30 ÖĞLE ARASI
 • 13:30-14:15 NESNELERİN İNTERNETİ ve YAPAY ZEKA
  Prof. Dr. Zehra ÇATALTEPE, İTÜ Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi
 • 14:15-14:30 ARA
 • 14:30-16:30 PANEL: SANAYİ DÖNÜŞÜMÜNÜN GETİRDİĞİ YENİLİKLER ve FIRSATLAR
  • Panel Yöneticisi: Doç. Dr. Elife ÜNAL, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü – Müsteşar Yardımcısı
  • Murat KURTLAR, Bosch San.ve Tic. A.Ş., Endüstri 4.0 Projeleri Satış Direktörü
  • Prof. Dr. Asım KURTOĞLU, Kırklareli Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı
  • Dr. Ayhan ETYEMEZ, MÜSİAD Makine Sektör Kurulu Başkan Yardımcısı
  • İsmail GERİM, BEBKA Genel Sekreteri

* Tensip buyurmaları halinde

Hakan ALTINAY, 1964 İstanbul
1964 İstanbul
1990 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nden Türkiye’nin ilk dört Uzay Mühendisinden biri olarak mezun oldu. 1990 yılında aynı üniversitede Türkiye’nin ilk beş serbestlik dereceli ALTINAY 1 robotunu geliştirdi. 1991 yılında aynı fakültede araştırma görevlisi olarak yüksek lisans çalışmalarına başladı. 1991 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi ve Sanayi Bakanlığı’nın ortak kurduğu Türkiye’nin ilk Teknoparkı İ.T.Ü.-TEKMER’ de Türkiye’nin ilk araştırma şirketi Altınay Robotik ve Otomasyon Limited Şirketi’ni kurdu. İ.T.Ü-TEKMER Teknopark da, endüstride kullanılacak 6 eksenli, 6-20 kg yük taşıma kapasiteli ve mafsallı robot projesini 30 Ağustos 1993 yılında başarıyla geliştirdi. Geliştirdiği teknolojiyi sanayinin hizmetine sunmak ve kalıcı hale getirmek için 1994 yılında üniversitedeki görevinden ayrıldı ve robot projesinde beraber çalıştığı üniversitedeki arkadaşları ile Altınay Robotik Otomasyon A.Ş.’yi kurdu. 1996 Yılında Türkiye’nin İlk 6 eksenli, 60-100 kg yüksek yük taşıma kapasiteli ASR-60 ağır endüstri robotunu geliştirdi. Robotik alanında öncü çalışmalar yapan Altınay Robotik firması 1996 yılında Dünya Robot Federasyonu (IFR) tarafından Avrupa’nın 18 robot üreticisinden biri olarak kabul edildi. Altınay Robot Teknolojileri A.Ş., Altınay Havacılık ve İleri Teknolojiler A.Ş., Altınay Araç Mühendisliği Modifikasyon Merkezi A.Ş., KSM Karl Schumacher Maschinenbau GmbH, Köln, OLBRICHT Automation Technology GmbH, Düsseldorf, şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO olarak görev yapmaktadır. Evli ve iki kız çocuk babasıdır.

Prof. Dr. Yusuf ULCAY, Uludağ Üniversitesi Rektörü
İLGİLİ KONU BAŞLIĞI: SANAYİNİN DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜNDE ÜNİVERSİTELERİN ROLÜ
1959 Bursa’da doğdu. İlk,orta ve lise öğrenimini Bursa’da tamamladı. Bursa Üniversitesi Makine Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümünden Tekstil ve Makine Mühendisi olarak mezun oldu. Mezun olduğu fakültede bir yıl asistanlık yaptıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığının bursu ile ABD de yabancı dil eğitimi alıp, yüksek lisans ve doktorasını (lif takviyeli kompozit malzemeler üzerine) 1989 yılında Maryland Üniversitesinde tamamladı. 2 yıl kadar aynı üniversitenin Mühendislik Fakültesinde tam zamanlı araştırma profesörü olarak askeri projelerde teknik tekstillerin farklı uygulamaları ve özel sektör projelerinde de tıp tekstili üzerine çalıştı.
1991-1992 akademik yılında yardımcı doçent olarak başladığı Uludağ üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümünde, 1992 yılında doçent, 2005 yılında profesör unvanı aldı. Tekstil Mühendisliği bölümünde, Tekstil Ana Bilim Dalı Başkanı, Mühendislik Mimarlık Fakültesi Fakülte Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. 2010 yılında kurulan Bursa Teknik üniversitesinde iki yıl Rektör yardımcısı olarak görev yaptı. Bu görevinden kendi isteği ile ayrılarak tekrar Uludağ üniversitesi Mühendislik Fakültesindeki görevine döndü.
Prof.Dr.Yusuf ULCAY, 2 Nisan 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü görevine atandı. Üniversitedeki araştırmaları dışanda TUBİTAK,UTİP gibi kurumların yanı sıra Bursa ve Türkiye’ nin farklı şehirlerinde birçok tekstil işletmelerinde proje bazlı danışmanlıklarda bulunan Prof.Dr. Yusuf ULCAY, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Prof. Dr. Zehra ÇATALTEPE, İTÜ Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi
İLGİLİ KONU BAŞLIĞI: NESNELERİN İNTERNETİ ve YAPAY ZEKA
İstanbul Teknik Üniversitesi, Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi’nde profesör olan Zehra Cataltepe bir yapay zeka ürün şirketi olan tazi.ai’in eş-kurucusu. tazi.ai da, diğer eş kurucu Dr. Tanju Çataltepe ile beraber sürekli öğrenen, aldığı kararların nedenlerini açıklayan ve insandan da öğrenen yapay zeka ürünleri geliştirmekteler.
Bu ürünler sayesinde yapay zekanın kolayca ve doğrudan iş birimleri tarafından kullanılmasını, insan ve yapay zekanın veriden anında değer oluşturmasını hedefliyorlar. Banka, sigorta, telekomünikasyon gibi çok ve sürekli değişen veri içeren sektörlerde çözümler sunan tazi.ai aralık sonunda aldığı yatırım ve büyüyen yönetici kadrosu sayesinde, Amsterdam ve San Fransisco ofislerinde de faaliyet gösteriyor.
Zehra Çataltepe 2005 yılından beri İTÜ’de ve her yıl onlarca öğrenciye yüksek lisans ve doktora seviyesinde yapay zeka dersleri verdi. Biyoinformatik, sosyal ağlarda farklı verilerden öğrenme, web madenciliği,video’da insan tanıma ve elektrik santrallerinin stabilitesinin sınıflandırılması konularında Tübitak projelerinde çalıştı. Endüstri ile beraber yaptığı Teydeb projesi danışmanlıklarından Türkiye’de 4 tane, Amerika’da
çalıştığı Siemens Corporate Research’den ise, enerji santrallerinde arıza tahmini üzerine 10 tane patenti var. Ayrıca doktora ve yüksek lisans öğrencileri ile yaptığı çalışmalarda yapay zeka algoritmalarının sensör verilerine göre hastalık sınıflandırma, gen fonksiyonu sınıflandırma, metin sınıflandırma, öznitelik seçimi, insan eğitimi için yapay öğrenme gibi birçok alanda kullanımları üzerine çalışmalar yaptı.
Doktorasını aldığı California Institute of Technology’den beri, Zehra Çataltepe’nin hedefi yapay zekanın sadece endüstri değil, verisi olan herkesin işine yarayabilecek bir teknoloji haline getirilmesini sağlamak.

Panel Yöneticisi: Doç. Dr. Elife ÜNAL, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü – Müsteşar
Yardımcısı
İLGİLİ PANEL: SANAYİ DÖNÜŞÜMÜNÜN GETİRDİĞİ YENİLİKLER ve FIRSATLAR PANEL BAŞKANI
İlk ve ortaokul öğrenimini Mut-Mersin’de; lise öğrenimini 1972 yılında İstanbul Robert Kolej’de tamamlamıştır. Lisans derecesini 1977 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji Mühendisliği Bölümünden, Yüksek lisans derecesini 1979 yılında Florida Üniversitesi

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümünden (Florida, ABD), Doktora derecesini ise SUNY-Stony Brook (State University of New York at Stony Brook) Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümünden (New York, ABD) 1985 yılında almıştır. Doktora çalışmaları esnasında 1982-1985 yılları arasında Louisiana Eyalet Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde (ABD)
Araştırma Görevlisi olarak çalışmıştır. 1986 yılında Türkiye’ye dönerek Savunma Sanayii Müsteşarlığında Uzman olarak göreve başlamış olup, 1989-2006 yılları arasında Proje Koordinatörü, ARGE Şube Müdürü ve İleri Teknoloji Endüstri Parkı ve Havaalanı (İTEP) Projesi Şube Müdürü olarak görev yapmıştır. 2006 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığında Daire Başkanlığına atanmış olup, 2006-2014 yılları arasında sırasıyla Ar-Ge ve Teknoloji Yönetimi Daire Başkanı; Kalite-Test ve Sertifikasyon Daire Başkanı, Elektronik Harp ve Algılayıcılar Daire Başkanı olarak görev
yapmıştır.
Aynı dönemde
– Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri A.Ş. (HEAŞ) Denetim ve Yönetim Kurulu
Üyeliği,
– TÜBİTAK Savunma ve Güvenlik Teknolojileri Araştırma Destek Grubu (SAVTAG)
Yürütme Kurulu Üyeliği,
– Avrupa Havacılık, Uzay ve Savunma Sanayi Teşkilatı (ASD)’nin Teknik Komite Üyeliği
– ODTÜ Teknopark A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği
– Savunma Teknolojileri ve Mühendislik (STM) A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlığı görevlerini üstlenmiştir.
1994 yılında Doçentlik unvanını kazanan Ünal, 2016 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda Bakan Danışmanı olarak göreve başlamış ve 30 Ocak 2017 tarihi itibari ile Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü görevine atanmıştır. Halen aynı Bakanlıkta Genel Müdürlük görevine devam eden Ünal, 08 Şubat 2018 tarihi itibariyle Müsteşar Yardımcılığı
görevini de vekaleten yürütmektedir.

Murat KURTLAR, Bosch San.ve Tic. A.Ş., Endüstri 4.0 Projeleri Satış Direktörü
İLGİLİ PANEL: SANAYİ DÖNÜŞÜMÜNÜN GETİRDİĞİ YENİLİKLER ve FIRSATLAR
Kısa Özgeçmiş
Murat Kurtlar Bosch Endüstri 4.0 projeleri Satış Direktörü
1997 yılında Otomotiv Yedekparça iş biriminde otomotiv sistemleri teknik eğitmeni olarak Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş. ye katıldı.
2001-2006 yıllarında Bosch Otomotiv Yedekparça iş biriminin teknik destek ve pazarlama birimi yöneticiliği görevlerini alan Murat Kurtlar, sırasıyla
– 2006-2009 yılları arasında Bosch Car Multimedia Türkiye satış direktörlüğü,
– 2009-2015 yılları arasında Bosch Otomotiv Yedekparça Türkiye ve İran pazarları bölge direktörlüğü,
– 2015-2016 yılları arasında Bosch Otomotiv İlk Donanım Teknik Satış ve Aplikasyon direktörlüğü pozisyonlarında çalışmıştır.
Ekim 2016 itibaren Bosch Endüstri 4.0 Projeleri satış direktörlüğü görevini yürütmektedir

Prof. Dr. Asım KURTOĞLU, Kırklareli Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı
İLGİLİ PANEL: SANAYİ DÖNÜŞÜMÜNÜN GETİRDİĞİ YENİLİKLER ve FIRSATLAR
Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden Makine Yüksek Mühendisi olarak mezun olan Prof. Dr. Asım Kurtoğlu The Royal Institute of Technology (Stockholm)’de Endüstri Robotlarında Hassasiyet konusunda Doktora yapmıştır. Doktora çalışması sırasında ve sonrasında aynı üniversitede akademisyen olarak görev yapmış, Robotlar, İleri İmalat Sistemleri ve Ürün Geliştirme konularında dersler vermiş, lisansüstü tez ve proje çalışmaları yapmıştır. İsveç ve ABD’de ExecutiveMBA okumuştur. İsveç’te doçentliğini aldıktan sonra üniversiteden ayrılarak sanayiye geçmiş, Ericsson (Stockholm) firmasında dört yıl ve ABB Robotics (Vasteras) firmasında proje yöneticisi olarak 10 yıl çalışmıştır. 2015 yılında alanındaki teorik ve pratik bilgilerini Türkiye’ye aktarabilme düşüncesi ile yurda dönmüştür. 2015 yılından itibaren Kırklareli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisli Bölümünde görev yapmaktadır. Prof. Dr. Asım Kurtoğlu’nun yayınlanmış makalelerinin yanısıra İngiltere, İsveç ve Türkiye’de basılmış dört kitabı bulunmaktadır.

Dr. Ayhan ETYEMEZ, MÜSİAD Makine Sektör Kurulu Başkanı
İLGİLİ PANEL: SANAYİ DÖNÜŞÜMÜNÜN GETİRDİĞİ YENİLİKLER ve FIRSATLAR
Özgeçmiş;
1971 doğdu, Marmara Üniversitesi Makina Bölümünü tamamladı. Yüksek lisans
ve doktora eğitimini yine aynı üniversitede yaptı. Bulgaristan’ deki Gabrovo Teknik
Üniversitesi ve Vuzf Üniversitelerinde ‘Makine Mühendisliği’ ile ‘Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi’ eğitimi de alan Ayhan
Etyemez’in ayrıca Sheffield Üniversitesi’nden ‘Sürdürülebilir Karlılık için ERP Sistemlerinin Türk Kobilerine Uygulanması’ konusunda yüksek lisans mezuniyeti
bulunmaktadır. Marmara Üniversitesi’nde yüksekl lisans dersi vermektedir. İTO Takım Tezgahları ve Otomasyon Komitesi başkanıdır. Nikken Türkiye ve Octo Mühendislik yönetim kurulu başkanı olan Ayhan Etyemez, İngilizce, Almanca ve Japonca dillerini biliyor.

İsmail GERİM, BEBKA Genel Sekreteri
İLGİLİ PANEL: SANAYİ DÖNÜŞÜMÜNÜN GETİRDİĞİ YENİLİKLER ve FIRSATLAR
1968 yılında Bursa-Yenişehir’de doğan İsmail GERİM ilk, orta ve lise öğrenimini Yenişehir’de tamamladı. 1989 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Petrol Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde de çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri lisans programını tamamladı. Bir süre özel sektörde çalışan ve daha sonra sırasıyla Bursa Şehiriçi Doğalgaz Dağıtım Projesi, BOTAŞ Bursa Doğalgaz İşletme Müdürlüğü, Ankara Bölge Müdürlüğü’nde doğalgaz altyapı projelerinde çalıştı. Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı projesinde Ceyhan deniz terminalinden sorumlu olarak temel ve detay mühendislik aşamalarında çalıştı. 2003-2004 yılları arasında BURSAGAZ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptıktan sonraki dört yıl Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı’nda da Madencilik ve Petrol
– Petrol Ürünleri sektörlerinde uzman olarak çalışmalar yaptı.
Ocak 2008-Haziran 2017 dönemleri arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nde Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Müdür Vekilliği görevlerinde de bulundu. Gerim ayrıca aynı dönemde Türk Standartları Enstitüsü’nde Teknik Kurul ve Genel Kurul üyesi olarak görev aldı. İngilizce bilen, yurtiçi ve yurtdışı ulusal ve uluslararası deneyimleri olan İsmail GERİM evli ve bir çocuk babasıdır.