Mimar ve Mühendisler Grubu Ankara Şubesi’nde 07.02.2018 tarihinde MMG 3. AR-GE & İnovasyon Zirvesi ve Sergisi hazırlık toplantısı gerçekleştirildi. Söz konusu toplantıya MMG Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Aksu ve MMG Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Dayıoğlu da katılım gösterdi.

Toplantının açılış konuşmasını MMG Ankara Şube Başkanı Yılmaz Ada yaptı. Ada konuşmasında, “Üçüncüsünü düzenleyeceğimiz AR-GE & İnovasyon Zirvesi ve Sergisi önemini korumaya devam ediyor. 3. AR-GE & İnovasyon Zirvesi ve Sergisi öncesi 3 toplantı yapılacak ve ikisi Ankara’da gerçekleşecek. İlk olarak Nisan ayında Ankara’da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının kampüsü içerisindeki bir salonda ‘Tarım ve Yenilik’ başlığıyla bir çalıştay yapılacak. İkinci toplantı ise Mayıs ayında Sağlık Bakanlığı ile birlikte ‘Sağlık Teknolojileri ve Yeni Nesil İlaç’ başlığıyla bir çalıştay şeklinde gerçekleştirilecek” dedi.

21 Mart 2018’de Bursa’da ‘Sanayi 4.0 ve Yapay Zeka’, Nisan ayında Ankara’da ‘Tarım ve Yenilik’ Mayıs ayında ‘Sağlık Teknolojileri ve Yeni Nesil İlaç’ başlıklarında 3 tane oturumun yapılacağını hatırlatan MMG Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Aksu, “Bu oturumlar birer günlük olacak ve konuşmacılar katkı sunacak” ifadelerini kullandı.

Teknoparklar, AR-GE merkezleri, üniversiteler gibi ilgili tüm kurumlara 3. ARGE İnovasyon Zirvesi ve Sergisi ile ilgili bilgilendirici yazıların gönderildiğini ve konuyla ilgili akla gelebilecek tüm kurumların bu etkinlikle ilgili bilgi sahibi olduğunu belirten Aksu, “Sponsorluk dosyası hazırlandı ve geçen yıl gerçekleştirdiğimiz etkinlikle ilgili bir sonuç raporu hazırladık, baskıya giriyor ve on gün içinde elimizde olacak. Sponsorluk dosyası ve sonuç raporumuzla elimizdeki listede bulunan kurumları ziyaret edeceğiz” diye konuştu.

“Geçen yıl Milli Savunma Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı nezdinde destek aldık. Fakat Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı noktasında geçen yıl biraz sessiz kaldık. Bu yıl ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile yapacağımız çalıştaylarla açığımızı kapatıyoruz”diyen Aksu, “Hepimiz açısından yüz ağartıcı olacak bir çalışmayı bu yıl da bir araya gelerek gerçekleştireceğiz. Doğru bir STK olarak yaptığımız etkinliklerle tanınırlığımızı artıracağız. Bu tarz etkinliklerle MMG her yerde bilinir olacak. MMG denince akla katma değer üreten bir kurum gelecek. Biz yapabildiğimiz kadar büyük etkinlikler yapacağız. Daha azına razı olmayacağız” dedi.

MMG’nin doğru bildiğini söyleyen muhalif bir yapıya sahip olduğunu belirten MMG Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Dayıoğlu, “Geçen yıl yaklaşık 14 saatlik konuşma yapıldı. Biz o konuşmaları metne dönüştürdük ve 500 sayfalık bir çalışma ortaya çıktı. Sonra bu 500 sayfanın içinden tek tek problemlerin altını çizdik. Dedik ki geçen yılki etkinlikte bunlar konuşuldu. Konuşulan problemlerin çözüm önerileri konuşuldu mu inceledik. Konuşulanları yazdık, konuşulamayan problemleri istişare ederek bir çözüm önerisi oluşturmaya çalıştık. Sonuç raporunun ilk kısmında etkinliğe gitmiş gibi oluyorsunuz son kısmında ise ne yapılması gerektiği belirtiliyor. Biz 2018’in vizyonunu buna göre tespit ettik. Geçen seneki etkinlikle ilgili ana temayı oturduk konuştuk. Herkes AR-GE ve İnovasyon terimlerini kullanıyor. İki tane problem ortaya çıktı. Birisi AR-GE’nin ticarileşmemesi. Girişimci devletten kaynağı alıyor ama ekonomi oluşturmuyor. İkincisi ise bazı yeniliklerin sanayide dönüşüm yapması gerektiği ve ülke olarak bu yenilikleri kaçırdığımız” şeklinde ifadelerde bulundu.

AR-GE’NİN TİCARİLEŞMESİ VE SANAYİNİN DÖNÜŞÜMÜ ÇÖZÜLMESİ GEREKEN İKİ PROBLEM

Çözümü aranan problemleri fark ettiklerini ve çözümünü bulmak ve herkese aktarmak için harekete geçtiklerini belirten Dayıoğlu, “O zaman dedik ki 2018’in teması, AR-GE’nin ticarileşmesi ve sanayinin dönüşümü. Mottomuz böyle gelişti. Geçen senenin geri beslemesiydi bu. Şimdi buna göre de konular oluşturduk. Bütün sektörleri kapsayacak şekilde anahtar başlıklar belirledik. Dijitalleşmenin yenilik üzerindeki etkisi, sertifikasyonda öz yeterlilik gibi” diyen Dayıoğlu, “Panellerde ise sektörel bazda planlamalar yaptık. Örneğin, savunma sanayi geçen yıl çok konuşuldu ama herkes yaptığını anlattı. Savunma sanayisinde öyle konular konuşalım ki gerçekten Türkiye’nin ivmesini etkilesin. Bugün TSK Zeytin Dalı operasyonu gerçekleştiriyor. Biz elektrikli denizaltıları konuşmalıyız. Silahlar artık değişiyor. Barutlu silahtan lazerli silaha geçiliyor. Savunma sanayisinde paradigma değiştiren yenilikler ne ve biz bunları nasıl hayata geçireceğiz bunu çözmemiz lazım. Bizim genç ve üniversiteli MMG dostlarımız var ki onlar da bu etkinliğe katılıyor ve onların ufkunu açmamız ve geleceği farklı görmelerine katkı sağlamamız lazım” şeklinde görüşlerini belirtti.

Zirve’nin organizatörü Murat Karataş da verdiği bilgilerle toplantıya katkı sağladı. “Bu senenin mottosu AR-GE’nin Ticarileşmesi ve Sanayide Dönüşüm” diyen Karataş, “Bu başlıklar aslında herkes tarafından merak edilen konular. Birçok bakanlık geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Zirve’ye destek veriyor. Ekonomi Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı gibi kurumlar çok sayıda etkinlik düzenliyor. 3. AR-GE İnovasyon Zirvesi ve Sergisi bir bakanlığa indirgenemeyecek kadar büyük ve kapsamlı bir organizasyon. MMG, AR-GE ve inovasyon ile ilgili çok sayıda kurumu, bakanlığı bu işin içine alabilmiş bir STK’dır. Geçen yıldan farklı olarak bu yıl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı da Zirve’ye destek veriyor ve katılıyorlar. 3. AR-GE İnovasyon Zirvesi ve Sergisi için hedeflerimiz daha büyük. Çok sayıda bakanlık yine destekliyor. 12 binden fazla ziyaretçiyi, 150’den fazla katılımcıyı ve 60’tan fazla konuşmacıyı etkinliğimizde ağırlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Etkinliğin programı ile ilgili olarak sözü devralan MMG Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Dayıoğlu, “Sektörler üstü alanlar üzerinde duracağız. Özellikle sanayide. Güney Kore bugünlere nasıl geldi? Bu sorunun cevabını öğrenmek için etkinliğimize Güney Kore’den üst düzey konuşmacı getirmek istiyoruz. Samsung ve diğer dünyaca ünlü markalar nasıl global bir şirket olmuş, sanayi savaşını nasıl kazanmış, bilgi birikimini nasıl ticarileştirmiş, bunu nasıl başarmış? Bu soruların cevaplarını öğrenmek için panelist getireceğiz inşallah Güney Kore’den” dedi.

DİJİTALLEŞME, YENİLİK, SERTİFİKASYON, ÖZ YETERLİLİK

“Dijitalleşme ve yenilik ilişkisini masaya yatıracağız” diyen Dayıoğlu,  “Batı’nın kültürünü dijitalleşme üzerinden alıyoruz ve Batı gibi düşünmeye başlıyoruz ama bu bize uymuyor. Biz dijitalleşmenin nasıl yerlileştirilip yenilik ilişkisini nasıl kurabiliriz bunların cevaplarını arayacağız. Bu işin aynı zamanda felsefi tarafı da var. Sertifikasyonda öz yeterlilik bizim için önemli bir konu başlığı. Mesela uçakların iniş yaparken açılan tekerleklerinin sertifikasyonu Hollandalılara ait. Siz bir teknoloji üretiyorsunuz ve bunu Türkiye içinde sattığınız zaman bunu uluslararası pazara göre ölçeklendireceksiniz. Sertifikasyonla sözünü dinletiyor bir başkası. Ülke olarak biz nasıl öz yeterli olabiliriz sertifikasyonda bunu bulmalıyız, bunları konuşacağız” dedi.

MMG DEKLARASYONU YAYIMLANACAK

“TÜBİTAK’ın öncülüğünde Bakanlıkla savunma sanayisini bir araya getirerek sertifikasyonda öz yeterlilikle ilgili bir MMG deklarasyonu yayımlamak istiyoruz” diyen Dayıoğlu, “İlgili tüm bakanlıkların imzasının olduğu bir deklarasyon olacak, böyle bir palnımız var” diye belirtti.

Dayıoğlu konuşmasının devamında, “Paranın dönüşümü de önemli bir başlık. Bitcoin, Ethereum, Ripple gibi kripto/sanal paralar dünya gündemini meşgul ediyor. Yeni nesil ödeme sistemleri de gelişmeye devam ediyor. Para dijitalleşmeye başladı. Biz Türkiye olarak bu dönüşüme nasıl ayak uyduracağız bunları da etkinliğimizde konuşacağız. Yenilenebilir enerji ve enerji dağıtım ağları da gündemimizde olacak. Enerji dağıtım ağı var, bu ağlar ile önemli fırsatlar da var. Bunlarla birlikte kendi elektriğinizi üretip satabileceksiniz. Elektrikli araçlar da bu sistemlere dayanıyor bu ve bununla alakalı alt başlıkları da 3. AR-GE ile gündeme getireceğiz” dedi.

Konuşmayı devam ettiren, Yusuf Aksu, “Bu gün iki tane temel gündemimiz var. Birincisi Ekim ayında yapacağımız 3. AR-GE İnovasyon Zirvesi ve Sergisi, ikincisi ise 9 Nisan 2018’de yapacağımız Tarım ve Yenilik başlıklı etkinliğimiz. İkincisi diğerinin altında yapılacak olan bir etkinlik. Bu etkinlikler boyunca beraber yürüyeceğiz. Bir çalışma grubu oluşturuldu. Çalışma tarzı ile alakalı olarak Ahmet Çivi Beyi dinleyelim” diyerek sözü Ahmet Çivi’ye bıraktı.

Ahmet Çivi, “15 günde bir toplanıyoruz ve çalışmalarımızı değerlendiriyoruz. Çalışma grubumuzda çok sayıda katılımcı oldu. Sizlerin yapacağı ziyaretlere eşlik edeceğiz. Daha önceki yıllardan gelen tecrübelere ilaveler yaparak çalışmalarımızı genişleteceğiz” dedi.

Sözü devralan Mustafa Dayıoğlu, “TAGEM Genel Müdürü’nden sonra bir tane keynote speaker (uzman, anahtar, çok önemli konuşmacı) almayı düşünüyoruz. Konu, ‘Türkiye’de ve dünyada tarım nereye gidiyor, ne yapmamız lazım?’ olabilir. Tarımda yenilikler ve bu yeniliklerin getirdiği fırsatlar neler? Bunlarla ilgili önemli bilgiler verecek konuşmacı isimler henüz belirlenmedi”dedi.

“9 Nisan 2018’de düzenlenecek Tarım ve Yenilik çalıştayı için bir ilgi oluşması lazım, bu etkinliği duyurmamız lazım” diyen Aksu, “Biz etkinliğin içeriğini belirleyip, etkinliğimizi duyurup, konuşmacılarımızı ziyaretçilerle buluşturup insanları oraya çektiğimizde amacımıza önemli ölçüde ulaşmış oluyoruz. Önümüzdeki süreçte etkinliğin ana içeriği, panalistler, konuşmacılar gibi başlıkları netleştirmemiz gerekiyor ve bu etkinliğin duyurusunu nasıl yapacağımızı belirlememiz lazım” dedi.

Dayıoğlu, “Tarımda inovasyon yapan insanları bir araya getirelim ve bu inovasyonu kullanarak güçlü bir tarımı nasıl yaparız sorusunun cevabına ulaşacağız. Konuşmacılarımızı, program detaylarını en kısa sürede tamamlayacağız, ziyaretlerimizi gerçekleştireceğiz. Beş bin kişiye anket gönderdik. Ankette; tarım sektöründe hangi yenilikler ve engeller var, aktif dernekler hangileri, hangi konuşmacıları dinlemek isterdiniz gibi soruların cevaplarını alandan topluyoruz. Bu çalışmanın sonuçları bize fayda sağlıyor. Bu çalışmaları 3. AR-GE etkinliğimize taşıyacağız. Şubat ayı sonuna kadar içerik, konular, panelistler gibi başlıkları netleştirmeye çalışalım. Hayırlısıyla bu işi alnımızın akıyla bitireceğiz” dedi.

Çeşitli önerilerin ve fikir alışverişlerinin yapıldığı toplantının sonunda MMG Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Aksu ve MMG Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Dayıoğlu, MMG Ankara Şubeye teşekkür ederek çalışmalarında başarılar diledi. Çekilen hatıra fotoğrafının ardından toplantı sona erdi.