1962 yılında Rize’nin Gündoğdu ilçesinde doğdu. Orta Okul ve Liseyi İstanbul-Suadiye Lisesinde okudu. İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümünden 1984 yılında Fakülte ikincisi olarak mezun oldu. California Institute of Technology’de (Caltech, Pasadena, CA) 1986 yılında Master ve 1989 yılında Doktorasını Elektronik Mühendisliği alanında tamamladı. Doktoradan sonra Suudi Arabistan’da bulunan King Fahd University of Petroleum and Minerals’da 1989 yılında Yardımcı Doçent, 1993 yılında Doçent oldu.

2006-2007 yılları arasında İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Doçent olarak kısmi statüde görev yaptı. Ağustos 2009’dan itibaren Yalova Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümüne Profesör olarak atandı. Prof. Dr. Kavranoğlu’nun yayımlanmış çok sayıda makalesi, diğer bilimsel yayınları ve patenti bulunmaktadır.

Prof. Dr. Kavranoğlu 1997-2009 yılları arasında Mobil, Uydu Haberleşmesi, GPS teknolojileri ve İnternet uygulamaları konusunda teknoloji geliştiren, üreten şirketler kurdu ve yönetti.

2011 yılında Türkiye’nin ilk Bakan Yardımcısı olarak atandı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı oldu. Türk-Japon Üniversitesi Kurucular Kurulu üyesi ve Akademik Kurul Başkanıdır.

2015 yılı Temmuz ayında Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak görevlendirildi. Hâlihazırda Bilim, Teknoloji, Sanayi ve Üniversite Politikalarından sorumlu Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak görevine devam etmektedir.

Prof. Dr. Kavranoğlu evli ve 7 çocuk babasıdır