Çocukluğundan itibaren biyoloji, biyoteknoloji ve medikal sistemlere olan ilgisi Dr. Ercan Varlıbaş’ı lise yıllarında biyolojiye ve tıp bilimine yönlendirdi. İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde 6 yıl öğrenim gören Dr. Ercan Varlıbaş, daha sonra 4 yıl göz ihtisası yaptı. Eğitiminin ardından hekimlik mesleğini yapmadı; 1997 yılında VSY’yi kurdu.
Kuruluşunun ilk yıllarında ithalata ağırlık verdi; dünyanın önde gelen şirketlerinin temsilciliklerini alarak Türkiye’yi göz alanındaki teknolojik ürünlerle tanıştırdı. VSY Biotechnology 2009 da katarakt ameliyatlarında kullanılan biyoteknolojik göz içi lens üretimine başladı. VSY Biotechnology; Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı tarafından onaylı ilk ve tek Biyoteknoloji Ar-Ge Merkezine sahiptir. Firma kapsamında Ar-Ge Merkezi bünyesinde 70 olmak üzere şirket dâhilinde toplam 300 ün üzerinde kişi istihdam etmektedir. Dr. Ercan Varlıbaş, İstanbul Sağlık Endüstrisi Kümelenmesinin (İSEK)Yönetim Kurulu’nda ve DEİK Sağlık İş Konseyi Yürütme Kurulu’nda bulunmaktadır. Dr. Varlıbaş aynı zamanda Türk Oftalmoloji Derneği (TOD) üyesidir.2018 yılında BİYOSAD (Biyoteknology Sanayicileri Derneği)’ni kurmuştur ve BİYOSAD genel başkanıdır.

GEÇTİĞİMİZ YIL VSY BIOTECHNOLOGY TARAFINDAN ALINAN ÖDÜLLERDEN BAZILARI
– TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD tarafından düzenlenen 12. Teknoloji Ödüllerinde; her mesafeden kesintisiz görüş sağlayan Acriva Reviol Tri-ED göz içi lensi ile Türkiye Birincisi oldu.
-Avrupa’nın en iyi şirketlerinin belirlendiği European Business Awards Yarışması’nın ‘The ELITE Award’ etabında Büyüme Stratejisi Kategorisinin Türkiye birincisi oldu.
-VSY Biotechnology Türkiye Odalar ve Borsalar (TOBB) öncülüğünde gerçekleştirilen satış geliri artış hızına göre en hızlı büyüyen 100 şirket arasına girerek TOBB Türkiye 100 Ödülü,’nün sahibi oldu.
-2016 ve 2017 yıllarında olmak üzere 2 defa İnovaLİG Yarışmasında “İnovasyon Sonuçları Kategorisi”nin Türkiye Birincisi oldu.
-2017 yılında İhracatın Yıldızları Ar-Ge Merkezli İnovasyon Türkiye Birincisi ve Marka Türkiye kapsamında Katma Değer Üreten Marka Ödülü Türkiye birincisi oldu.