Ilk ve ortaokul eğitimini Almanya’da ve Liseyi Ankara’da tamamladıktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Mezuniyetten bir gün sonra Aselsan’da tasarım mühendisi olarak iş hayatına başladı. Çalışma hayatına 1990 yılında Bosch Türkiye’ye de devam eden Karakaş, Türkiye ve Almanya’daki tecrübelerinden sonra 2002 yılında Bosch genel müdür yardımcılığı görevine atandı. 2004 yılında Bosch Türkiye’nin başına geçti ve Genel Müdürlüğü süresince muhtelif yeni ürün üretim yatırımların gerçekleşmesini ve ürün geliştirme biriminin büyütülmesini yönetti.

2007 yılında Bosch Küresel’de, grubun en kârlı iş birimi olan Otomotiv Satış Sonrası Hizmetleri’nde tüm dünya faaliyetlerinden sorumlu satış ve pazarlama başkan yardımcısı oldu. Dünya’nın en büyük otomotiv servis ağı olan Bosch Car Service’i yeniden yapılandırarak veriminin önemli derecede artırılmasına liderlik etti.

2011 yılında Bosch’un Genel Merkezinde Kıdemli Başkan Yardımsısı olarak görev alarak Bosch’un Otomotiv Teknolojileri iş biriminin Mobilite Çözümlerine dönüşümünde ve yol haritasının belirlenmesinde rol aldı. Akabinde 5,5 sene boyunca Bosch’un stratejik olarak önemli kollarından biri olan 18 bin çalışanlı ve 4 milyar Avro cirolu Elektrikli Tahrik Sistemleri’nde (Electrical Drives) icra kurulu sorumluluğunu üstlendi.

Son 10 yılda geldiği her pozisyonda ilk yabancı olan Karakaş edindiği tecrübeyle Asya’da zorlu projeler için ilk akla gelen isim oldu. Kendisine bağlı olarak çalışan Kore’de bir ve Çin’de iki tane ortak girişimin yönetim kurulu başkanlığını yürüttü. 2011 yılında saygın Alman Ekonomi gazetelerinden Handelsblatt’ın yaptığı araştırmada Almanya’nın en büyük 30 şirketini yönetmeye aday 100 yöneticiden biri olarak seçildi.

1 Eylül 2018 itibarı ile TOGG, Türkiye’nin Otomobili Girisim Grubu A.Ş. nin genel müdürlüğü görevine başladı.