1971 senesinde Yozgat’ta doğdu. 1988 senesinde Anadolu Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü’nden mezun oldu. 1996 senesinde Illinois Institute of Technology, Stuart School of Business’da MBA derecesini tamamladı.

1993 -2000 yılları arasında Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi olarak kariyerine başlayan OKTAY, Özel sektörde 2000-2004 yılları arasında görev almıştır.

TÜRKSAT A.Ş de 10 yıl boyunca Genel Müdür yardımcılığı görevinde bulunmuştur. NHT Yatırım Danışmanlık Sanayi Ticaret A.Ş de Yönetim Kurulu Başkanıdır. Ulusal ve uluslararası düzeyde Telekomunikasyon ve Savunma sanayi alanlarında Teknoloji ve Yatırım Danışmanlığı yapmaktadır.

Faydam Savunma ve İletişim Teknolojileri Sanayi Ticaret A.Ş firmasında Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmaktadır. Firma yerlileştirme ve millileştirme üzerine sektöründe yazılım ve imalat yapmaktadır. Elektronik haberleşme sektöründe milli ve yerli olarak Ar-ge ve inovasyon çalışmaları yapılmakta. Yazılım ve donanım geliştirmektedir.

Savunma Sanayine yönelik spesifik boya teknolojileri geliştiren Botek Ar-GE Kimya A.Ş firmasında Yönetim Kurulu Başkanı olarak aktif kariyerine devam etmektedir. Tamamen yerli imalat ve teknoloji kullanan firma yaklaşık 14 senelik sektör tecrübesi ve bilgi birikimine sahiptir. Firma son 2-3 yıldır geri mühendislik, ürün geliştirme, laboratuvar hizmetleri konusunda Savunma sanayine hizmet vermektedir.

Evli ve üç çocuk babası olan Nihat OKTAY, çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.