1958 yılında Konya’da doğan Tahir Büyükhelvacıgil, Selçuk Üniversitesi Yabancı Diller Y.O İngilizce Bölümünden mezun olmuştur.

127 yıldır faaliyet gösteren ve kurumsallaşmış bir aile şirketi olan Helvacızade Grubu’nun 4. Kuşak üyelerinden olan Tahir Büyükhelvacıgil, kardeşi Dr. Mevlüt Büyükhelvacıgil ile birlikte 1991 yılında, Konya’da bir ilk olarak, Zade Bitkisel Yağ Rafinasyon Tesisleri’ni kurmuştur. Zade Tesisleri, ileri teknolojisi, aldığı kalite ve sistem sertifikaları, gerçekleştirilen ürün AR-GE çalışmaları ile, alanında dünyanın sayılı tesisleri arasında yer almaktadır. Zade Tesisleri bugün sahip olduğu 16 farklı kalite ve sistem sertifikası ile alanında ilk ve tek konumdadır. ISO 9002 Kalite Yönetim Sistemi’ni Türkiye’de ilk kez, ISO 22000 Gıda Güvenliği Sistemini ise dünyada sektöründe ilk kez uygulayan firma Zade’dir. Fabrikanın sahip olduğu belgeler arasında ÇED Çevresel Etki Değerlendirmeleri, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, OHSAS 18001 Çalışan Sağlığı ve İş Güvenliği Sistemi, ISO 17025 Laboratuvar Yeterlilik Sistemi, ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Sistemi, BRC-Food Gıda Güvenliği Sistemleri gibi önemli sertifikalar yer almaktadır. ZADE® markası ile yemeklik bitkisel sıvı yağ üretimi, ZADE VITAL® markası ile besin destekleri ve beşeri ilaç üretimi gerçekleştiren Helvacızade, 1997 yılından itibaren Türkiye’nin en büyük 500 kurumu arasında yer almaktadır.

Helvacızade A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olan Tahir Büyükhelvacıgil, bu görevinin yanı sıra dünyada ve Türkiye çapında pek çok platformda yer almayı sosyal sorumluluğu olarak görmektedir.

1993-1996 yılları arası Müstakil Sanayicileri ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği yapmıştır.

Konya Sanayi Odası Başkanlığı görevini 8 yıl aralıksız sürdüren Büyükhelvacıgil, eşzamanlı olarak Konya Organize Sanayi Bölge Başkanlığı’nı da gerçekleştirmiştir.
• 1986-1996 yılları arasında Konya Ticaret Odası Meclis Üyeliği,
• 1996-2000 yılları arasında Konya Ticaret Odası Meclis Başkanlığı,
• 2005-2013 yılları arasında Konya Sanayi Odası Başkanlığı.

2007-2011 yılları arası TSE-SOJUZTEST Ortaklar Kurulu Başkanlığı’nı yapmıştır.

2008-2011 yılları arasında Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Yönetim Kurulu Başkanlığı’nda bulunan Büyükhelvacıgil, başkanlığı sırasında ekip arkadaşlarıyla birlikte, TSE’nin Avrupa Birliği’ne tam üye olması çalışmalarını gerçekleştirmiştir. TSE’nin bu üyeliğiyle, Avrupa Birliği İlerleme Raporu’nda belirtilen ve Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üye olabilmesi için şart koşulan önemli bir kriter başarıyla yerine getirilmiştir. Büyükhelvacagil, Konya’da Türkiye’deki ilk bilim merkezinin kurulmasına öncülük ederek, sanayi alanlarının büyütülmesinde büyük rol oynamıştır.

2010-2011 yılları arasında yer aldığı Dünya Standartlar Teşkilatı Yönetim Kurulu Üyeliği ile (ISO-International Organization for Standardization) Türkiye’yi global düzeyde başarıyla temsil etmiştir.

İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü’nün (SMIIC -The Standards and Metrology Institute for the Islamic Countries) İlk Kurucu Başkanlığı’nı da yürüten Tahir Büyükhelvacıgil, helal gıda standartlarının İslam ülkelerinde uygulanmasını sağlamıştır.

Tahir Büyükhelvacıgil, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde kurulan GS1 Türkiye (Milli Mal Numaralandırma Merkezi) Komite Başkanlığı görevinde bulunmuştur.

OSBÜK (Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu), TÜRKAK (Türk Akreditasyon Kurumu), BALO (Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonlar), TOBB Strateji Geliştirme Yüksek Kurulu, Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu üyeliği, İcra Kurulu Üyeliği ve başkan yardımcılığı sorumlulukları ile her zaman bilgi ve deneyimlerini paylaşmaya devam etmektedir.

Türk Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından 2008 yılında düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den “Hizmet Şeref Belgesi” alan Tahir Büyükhelvacıgil, 2009 yılında Dünya Barış Federasyonu (Universal Peace Federation) tarafından “Birleşmiş Milletler Barış Elçisi” ilan edilmiştir. 2009 yılında, Petrokimya devi Petkim’in kuruluşunun 45. Yıldönümü vesilesiyle düzenlenen Ödül Programı’nda “Yılın Bürokratı” ödülüne layık görülmüştür.

2007 yılından itibaren Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu üyesi olan Büyükhelvacıgil, 2015 yılından itibaren Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanlığı görevine atanmıştır.

Tahir Büyükhelvacıgil, evli ve üç çocuk babasıdır.