Yakup GÜLER, 1964 yılında Bayburt’ta doğdu. İlkokulu Bayburt’ta, lise öğrenimini Kartal Orhangazi Lisesi’nde tamamladı. 1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1987-1989 Yılları arasında Londra’ da Tottenham College of Technology’ de teknik İngilizce eğitimi aldı. 1989-1990 Yıllarında Yıldız Teknik Üniversitesi SBE’ de İşletme Yönetimi Yüksek Lisansını tamamlayarak MBA diploması aldı. 1990-2012 Yılları arasında iklimlendirme proje ve uygulamaları yapan ODEM Mühendislik Ltd. Şti.’nin Kurucu Ortağı olarak Genel Müdürlüğünü yaptı. 2001-2006 Yılları arasında yapı malzemeleri üreten Pentagrup A.Ş.’nin Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürüttü. 2006 yılında Pentagrup A.Ş. de ki bütün ortaklık haklarını devrederek şirketten ayrılmıştır.

2012-2015 Yılları arasında GÜBRETAŞ T.A.Ş.’ de İşletmeler ve Yatırımlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan GÜLER, aynı dönemde kuru yük ve amonyak gemileri ile birlikte feribot işletmeciliği de yapan İstanbullines Denizcilik Yatırım A.Ş.’ de Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır.

2009-2013 Yılları arasında İstanbul Ticaret Odası (İTO) 22. Mimarlık, Mühendislik ve Ar-Ge Komitesi Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Sivil toplum kuruluşlarından; Mimar ve Mühendisler Grubu Derneği (MMG) kurucularından olup birden fazla dönem Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır. Halen MMG Derneğinde Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı olarak katkılarına devam etmektedir.

04.09.2015 Tarihinde Şehir Hatları A.Ş. Genel Müdürlüğü’ne atanmıştır.

Lise yıllarında başladığı karikatür çalışmalarını MMG’nin yayın organı olan Mimar ve Mühendis dergisi ile birlikte özel sergiler açarak sürdürmektedir.

İyi derecede İngilizce bilen Yakup GÜLER, evli ve dört çocuk babasıdır.